audit Participant 
of PRAXITY,  AISBL,
a Global Alliance
of Independent Firms
    ru  en     Головна сторінка Пошук Мапа сайту Надіслати повідомлення

07.12.2011: IFAC висловилася з приводу запропонованої Єврокомісією реформи аудита

Міжнародна федерація бухгалтерів (IFAC), що об'єднує 127 країн, висловила свою точку зору з приводу плану реформи європейського аудиту, запропонованого днями Європейською комісією.

У загальному і цілому IFAC, звичайно, не може не підтримувати ініціатив, спрямованих на поліпшення якості аудиту, посилення його ролі в плані захисту громадських інтересів, підвищення рівня незалежності аудиторів. З цієї точки зору зміни повністю відповідають інтересам інвесторів та інших зацікавлених учасників процесу. Однак по кожному пункту по порядку.

  • Дотримання міжнародних стандартів аудиту (ISAs). Міжнародні стандарти аудиту, нагадаємо, розробляються спеціальною комісією (IAASB) в складі IFAC. Якщо всі країни почнуть їм слідувати, це стане величезним кроком вперед на шляху конвергенції з перевіреними міжнародними стандартами високої якості, які слугують цілям прозорості, послідовності, фінансової стабільності та економічного зростання. Експерти IFAC відзначають, що МСА розроблені таким чином, щоб застосовуватися в аудиторських перевірках організацій усіх розмірів і форм, пропорційної складності їх фінансової звітності. Інакше кажучи, вони справді універсальні.
  • Посилення ролі аудиторських комісій. Механізми та процеси, які забезпечують більшу відповідальність аудиторських комісій в компаніях, відповідає цілям підвищення незалежності і технічної компетенції.
  • Посилення діалогу між аудиторами та регуляторами. Знову-таки, якщо аудитори та органи фінансового регулювання будуть більш активно спілкуватися між собою, це допоможе швидкому виявленню існуючих ризиків (особливо системних) і допоможе вирішити проблеми, що стоять за формальними, на перший погляд, складовими процесу подання звітності.
  • Збільшення прозорості стосовно вибору аудитора. Сьогодні це далеко не прозора процедура, однак забезпечення прозорості у виборі аудитора з перевірок (насамперед для проведення обов'язкових перевірок) зробить можливим більш активне залучення зацікавлених сторін у цей процес. Чи стануть більш зрозумілі їхні очікування та вимоги.
  • Міжнародна «мобільність» аудиторів. Доброю ідеєю є введення юридичних механізмів, що забезпечують легкий доступ аудиторів до перевірок в різних юрисдикціях. Таким може стати, наприклад, загальноєвропейський паспорт. Не секрет, що у випадку з великими міжнародними компаніями їх відділення можуть розташовуватися в різних країнах - чому, в такому випадку, перевіряти місцеві відділення мають місцеві ж аудитори, якщо у перевірки з іншої країни може виявитися більш висока кваліфікація?
  • Поліпшений аудиторський висновок. Зміст і формат «зразкового», ідеального укладання поки неясні навіть експертам з IFAC. Тим не менш, вони згодні, що провести перегляд діючої сьогодні моделі просто необхідно. IAASB не так давно випустив навіть окремий консультаційний документ з цієї теми, цікавлячись думкою громадськості щодо того, яким чином теоретично можна підвищити якість і корисність інформації, наданої аудитором, причому мова в даному випадку йде про рішення цього завдання в міжнародному масштабі.

Є, однак, кілька пропозицій (від Єврокомісії), з якими IFAC ніяк не може погодитися, оскільки не вважає, що є достатньо свідчень на користь їх позитивного впливу на якість аудиту і незалежність аудиторів. Більше того, витрати на їх впровадження переважать вигоди, а тому можуть знадобитися додаткові дослідження. Серед таких:

  • Обов'язкова ротація аудиторів. Одне з найбільш неоднозначних пропозицій. Справді, якщо аудиторська компанія перевіряє свого клієнта з року в рік, між ними складаються міцні і стабільні відносини. Свого клієнта аудитори знають від та до, як кажуть. Хтось бачить в цьому зло, оскільки вважає, що ці відносини можуть вийти за певні дозволені рамки. Міжнародна федерація бухгалтерів не схильна підтримувати обов'язкову ротацію раз на кілька років, як за розкладом.
  • Заборона на надання послуг не аудиторського змісту. Так, незалежність аудиторів критично важлива, і IFAC повністю за неї - у тій формі, в якій вона мається на увазі Кодексом професійної етики (ще один документ за авторством Міжнародної федерації бухгалтерів). Однак, надаючи послуги по обох напрямках, аудиторські компанії отримують додаткові знання і компетенції, що забезпечує якість їх послуг (наприклад, того ж податкового консультування).

IFAC вважає, що якщо документ у своєму сьогоднішньому вигляді буде все-таки схвалений Європейським парламентом, це принесе велику шкоду. У зв'язку з цим експертами виявляються дві основні проблеми.

  • Роль професійних аудиторських об'єднань у здійсненні аудиторського нагляду. У багатьох країнах (і РФ, до речі, не виняток) професійні аудиторські об'єднання відіграють величезну роль у регулюванні (ті ж СРО), продовження професійної освіти, дотримання професійної дисципліни і т.д. Склався певний баланс, і якщо ввести в дію такі масштабні зміни, це може порушити його.
  • Міжнародний вплив. Тут мова йде про глобальні міжнародні компанії з публічною звітністю, що вимагає обов'язкової перевірки. Якщо вимагати від аудиторських організацій певного розміру (великого, зрозуміло, і ми маємо на увазі «Велику четвірку») надавати послуги тільки аудиторського спрямування, навряд чи це позитивно позначиться на якості аудиту. А якість аудиту фінансової звітності справді великих міжнародних організацій хвилює особливо сильно.

Джерело: GAAP.RU

Інші новини
[06.03.2020]
Kyiv Audit Group вітає з 8 Березня!

[25.02.2020]
Kyiv Audit Group визнана «ЛІДЕРОМ ГАЛУЗІ 2019»

[23.12.2019]
Kyiv Audit Group вітає з Новим 2020 Роком та Різдвом!

[20.12.2019]
Kyiv Audit Group вітає зі Святом Святого Миколая!

[11.10.2019]
Альянс PRAXITY був визнаний Association of the Year 2019

[16.07.2019]
Привітання з професійним святом - Днем Бухгалтера та Аудитора!

[05.07.2019]
Київська Аудиторська Група визнана «ЛІДЕРОМ РОКУ 2018»

[15.04.2019]
Участь та надання цінних та заохочувальних призів Всеукраїнській студентській олімпіаді з дисципліни «Організація та методика аудиту»

[15.03.2019]
Альянс PRAXITY отримує нагороду "Кампанія року" (2018)

[07.03.2019]
Kyiv Audit Group вітає з 8 Березня!