audit Participant 
of PRAXITY,  AISBL,
a Global Alliance
of Independent Firms
    ru  en     Головна сторінка Пошук Мапа сайту Надіслати повідомлення

17.10.2011: Бухгалтерські стандарти: зливатися чи ні?

Конвергенція американських і міжнародних стандартів буде мати критичні наслідки для глобальної економіки - стверджує професор Школи бізнесу Росса (шт. Мічиган) Кейті Шекспір (Cathy Shakespeare)

Чи не здається вам, що імпульс до злиття міжнародної та американської звітності поступово зменшується? Два головних розробника світових стандартів обидва пропустили «дедлайн» по конвергенції влітку цього року, і зараз навіть неясно, що саме думає головний комісар SEC Мері Шапіро з цього приводу.

Хоча бухгалтерський світ і може представлятися чорно-білим, насправді це дуже багатогранна, політично забарвлена сутність з безліччю відтінків сірого. І хоча в даний момент можна спостерігати певну паузу в діях, професор Школи бізнесу Росса Кейті Шекспір (Cathy Shakespeare) вважає, що США рухається в бік гібридної моделі прийняття міжнародних стандартів фінансової звітності. Це дозволить Конгресу як і раніше контролювати діяльність американської Ради із стандартів фінансової звітності (FASB) - організації, яка розробляє стандарти в США.

«Розробка стандартів рухається зі швидкістю льодовика», - говорить професор бухгалтерського обліку Кейті Шекспір. Але цього слід було очікувати, чи не так? Навряд чи хто став би чекати швидкого вирішення складних питань від FASB і Ради з МСФЗ (IASB) - організації, відповідальної за систему, що застосовується у всій Європі. «Це (відбувається) повільно, оскільки вони хочуть зробити все правильно з першої спроби. Останнє, чого ви бажаєте для компаній - це змусити їх постійно підлаштовуватися».

Кінцеве рішення буде мати наслідки як для міжнародних компаній, так і для тих, які просто подають звітність до Сполучених Штатів. Злиття стандартів виявиться корисним міжнародним організаціям, які змушені сьогодні по-різному відстежувати зміни у звітності в США і Європі. Але це також загрожує витратами і невдоволенням з боку виключно домашніх американських компаній, які не здають звітність за кордоном.

Вже протягом багатьох років триває цей імпульс, спрямований у бік створення глобальної системи єдиних фінансових стандартів. У США SEC впроваджує стандарти від їх розробників - FASB в даному випадку. У Європі Європейська комісія впроваджує стандарти від IASB. У двох системах є істотні відмінності в обліку деяких речей - наприклад, оренди і фінансових інструментів. Колишній глава SEC Крістофер Кокс був затятим прихильником створення єдиної системи стандартів, але діюча голова комісії веде себе більш обережно, каже Кейті Шекспір.

Є відмінності і щодо двох систем, що стосується інструкцій і контролю. У стандартах від IASB керівництва зручні і прості, тоді як FASB і SEC завалюють компанії, у яких є питання, ще більшою кількістю керівництв.

Міжнаціональні компанії з США зараз перебувають у вразливій позиції, зазначає професор Школи бізнесу Росса. Іноземні компанії, які мають акції на американських біржах, можуть здавати звітність по МСФО і не усувати відмінності з американськими стандартами. З іншого боку, американські компанії зобов'язані усувати розбіжності зі стандартами від Ради по МСФО, якщо вони хочуть мати лістинг в Європі.

«Якщо ви зробите лістинг в своїй країні простішим для міжнародних компаній, і вони зможуть використовувати тільки одну мову фінансової звітності, у вас виникне нехай невеликий, але все ж ризик того, що компанії почнуть переміщатися в офшори», - говорить Шекспір. - «Так вони зможуть випускати акції в США і Європі без того, щоб возитися з двома системами».

Але це лише одне з впливів, якому піддаються американські регулятори сьогодні. Компанії, які мають лістинг тільки в США, не розуміють, чому, власне, вони повинні брати на себе витрати переходу на міжнародні стандарти. У той же час Конгрес здійснює нагляд за SEC і FASB. Це передбачає можливість викликати на допит їх членів, і це ті повноваження, від яких Конгрес навряд чи відмовиться при новій системі.

У той же час члени IASB, швидше за все, зацікавляться, чому взагалі серед них в раді присутні американці, якщо американці не хочуть приєднуватися. Дуже багато реально діючих факторів, говорить Шекспір.

Найбільш ймовірний спосіб вирішення ситуації був позначений заступником головного бухгалтера SEC Полом Бесвік (Paul Beswick). Він запропонував підхід, при якому IASB та FASB продовжать спільну роботу над конвергенцією проектів. Як тільки вони будуть завершені, FASB зможе впроваджувати стандарти від IASB в США з додатковими змінами або без них. Деякі охрестили це терміном «condorsement».

Цей підхід не позбавить Конгрес його верховної влади над розробкою стандартів звітності, але в той же час поліпшить звітну систему для всіх, каже Шекспір. «Підозрюю, що цей condorsement - це той шлях, яким ми підемо», - говорить вона. - «Це єдиний політично прийнятний план на даний момент. Він прокладає шлях конвергенції без того, щоб позбавляти FASB розробки стандартів або Конгрес - наглядових функцій. Вони можуть як і раніше рухатися до конвергенції, але нам при цьому не потрібно в терміновому порядку перезапускати всі ці стандарти. Адже була певна стурбованість навколо термінів цих змін - часу явно недостатньо для того, щоб фірмам висловитися з цього приводу і подумати, що це буде означати особисто для них».

Очікуваний розклад дасть більше часу IASB та FASB на завершення роботи по конвергенції, а це непрості питання, додає Кеті Шекспір. Три найбільш проблемні області - це визначення виручки, оренда та фінансові інструменти. «Це може звучати просто, але виявляється дуже складним», - говорить вона. - «Визначення доходу - та область, де зустрічаються найбільші відмінності між двома системами. Проект з оренди намагається виправити деякі негативні сторони обліку, де дуже багато зловживань. Ну а фінансові інструменти - це проект, з яким ви неминуче влізете в політику».

Поки від SEC всі очікують рішення в кінці року, професор бухгалтерського обліку Школи бізнесу Росса пропонує не послаблювати своєї уваги. «Це дійсно захоплююча пора для тих, хто в темі бухгалтерського обліку», - говорить вона. - «Люди бачать важливість бухобліку та визнають, що він є невід'ємною частиною ринків капіталу. Ми більше не позаду - люди розуміють, яка важлива наша роль насправді!»


Джерело: GAAP.RU

Інші новини
[16.07.2019]
Привітання з професійним святом - Днем Бухгалтера та Аудитора!

[05.07.2019]
Київська Аудиторська Група визнана «ЛІДЕРОМ РОКУ 2018»

[15.04.2019]
Участь та надання цінних та заохочувальних призів Всеукраїнській студентській олімпіаді з дисципліни «Організація та методика аудиту»

[15.03.2019]
Альянс PRAXITY отримує нагороду "Кампанія року" (2018)

[07.03.2019]
Kyiv Audit Group вітає з 8 Березня!

[18.12.2018]
Kyiv Audit Group вітає з Новим 2019 Роком та Різдвом!

[16.07.2018]
Привітання з професійним святом - Днем Бухгалтера!

[05.03.2018]
Kyiv Audit Group вітає з 8 Березня!

[18.12.2017]
Kyiv Audit Group вітає з Новим 2018 Роком та Різдвом!

[10.10.2017]
Альянс PRAXITY – втретє Association of the Year